שירה בציבור - ערבי זמר עברי
שירה בציבור | בירה ונשירה | תוכניות מוזיקליות | וידאו | מוסיקה לארועים | קצת עלינו |
שירה בציבור הוא מנהג שקם לו בארץ ישראל, לא ממש ברור למה, או איך, אך מנהג זה הוא כל כך פופולארי, שהוא מקיף את כל גווני האוכלוסייה, כמובן שגם התוכנית כוכב נולד תרמה לעניין כך שכיום אפילו הצעירים מתעניינים ורוצים לשיר זמר עברי.

פעם, השירה בציבור הייתה ליד מדורה, או בהתכנסויות שונות, בכפרים, במושבים ובקיבוצים, ואפילו בערים הגדולות, כאמור בשנים האחרונות הפכה השירה בציבור לפופולארית מאוד, מלווה בהנחיה, או בשקופיות ושירונים, כיום המנהג מפרנס אמנים אשר החליטו כי הם אוהבים את הזמר העברי, ואוהבים לשמח אנשים ובעיקר אוהבים את שירי ארץ ישראל הישנה והטובה. שירה בציבור של שירי ארץ ישראל של זמר עברי, להקות צבאיות, וחברות זמר הפכה כבר מזמן לפולחן.

איך ומתי הכל התחיל ??

כנראה בתחילת המאה ה-20, היו שרים לאחר יום עבודה, או מסביב למדורה, בדרך כלל בליווי של מפוחית פה או אקורדיון, ובתקופות מאוחרות יותר גיטרה. אמנים, משוררים ומלחינים ערכו ערבי שירה בציבור לעיתים אף עם שירונים, ודאגו גם להפיץ את שיריהם שלהם.

אילו מין שירים הם שרו ?

בעיקר שירים רוסים, מכיוון שמנהג השירה בציבור החל את דרכו עם העולים הרוסים לארץ, אך לא רק, היו גם שירי ארץ ישראל, שירים שהושפעו מעירוב התרבויות שהיה פה בארץ, החסידי של הציבור הדתי, התערבב עם הסגנון הערבי של הערבים המקומיים, התערבבו שנים עם השירים הרוסיים והיו גם פיוטים, ומוסיקה בלקנית, מיזוג ועירוב כמו שיכול להיות רק בארץ.
שירה בציבור הייתה כל כך פופולארית, וסחפה את כל הציבור היהודי בארץ, עד שהוקמה להקת הצ'יזבטרון, שהייתה ללהקת הבידור של הפלמ"ח ולאחר קום המדינה הייתה ללהקה צבאית, מייסד הלהקה הי חיים חפר שמרבית משיריו הושרו על ידה.

שירי ארץ ישראל בשנות החמישים והשישים
שירי ארץ ישראל הטובה והיפה, שירי העם, שירי רועים ועוד המשיכו להיות פופולאריים בימי ילדותה של המדינה, בשנות החמישים והשישים. התכנים עסקו בעיקר בנושאי ציונות, אידיאלים, תקווה, וחלומות להגשמת המפעל הציוני בארץ ישראל לבנות את הבית הלאומי, ולחנך לדור של אהבת הארץ ופטריוטיות.

איך הופצו השירים ?

הרי טלוויזיה לא הייתה, וכוכבים נולדים לא קמו ונפלו כמו היום... וגם הרדיו לא היה כלי פרסום שכן לא לכולם היה מקלט בבית, לכן את תפקיד הפצת השירים לקחו חבורות הזמר שקמו בישובים רבים בארץ. המוכרת והידועה בקרב חבורות-הזמר היא להקת הגבעטרון.
מופעי השירה בציבור הפכו לאט לאט להיות נפוצים מאוד בארץ. ומי שנחשבים לכוהנים הגדולים של השירה בציבור ואלה שהתחילו להופיע ולעשות ערבי שירה בציבור הם אפי נצר ושרהל'ה שרון.

ומה היה אחר כך ?

חברות הזמר בראשות הגבעתרון סחפו איתם את המדינה כולה, והיה צורך שגם בתוך הצבא, שהיה אז העם והעם היה הצבא, כל כך גדולה היתה ההזדהות אז, יוציא מקירבו את הזמר העברי, כך קמו וצצו להם הלהקות הצבאיות, שמשכו אליהם את מיטב הכותבים והמלחינים של אותה תקופה, ובאמצעותם הופצו השירים להקת הנח"ל, להקת חיל הים, להקת פיקוד צפון,להקת פיקוד מרכז ועוד...
לאחרונה החלה המגמה של ערבי שירה בציבור להיות פופולארית מאי פעם, אך בעוד בעבר נהגו לשיר בציבור בעיקר הדור שגדל על שירה בציבור, בשנים האחרונות הפך הטרנד להיות נחלתם של הרבה צעירים שהבינו את הקסם הטמון בשירה בציבור ובמוסיקה לאירועים. הצעירים הביאו איתם רוח חדשה, והם בנוסף לשירים של נעמי שמר, ושירי חבורות זמר ולהקות צבאיות, הכניסו לרפרטואר גם שירי רוק ופופ של שנות ה-70 וה-80, ואפילו שירים מזרחיים וחסידיים.
לפרטים נוספים והזמנות: 054-8079425      yudgood@gmail.com